Wśród największych przedsiębiorstw znanych w rolnictwie znajdują się także takie, które szczególnie zapisały się w historii, chociażby wielkim uznaniem i wysoką pozycją w latach swojej działalności. Przykładem takiej właśnie firmy jest włoskie przedsiębiorstwo Landini.

Logo Landini

Logo Landini

Firma rozpoczęła swoją działalność dość dawno, bowiem już w 1884 roku, a swoją nazwę zawdzięcza jej założycielowi, Włochowi- Giovanni Landini. Początkowo przedsiębiorstwo było znane jako Fabbrica di Attrezzi Agricoli ed Enologici, co znaczy Fabryka Sprzętu Rolniczego i Winniczego. Pierwsze lata działalności zaowocowały produkcją maszyn parowych, takich jak lokomobila, jednak przełom nastąpił w 1910 roku, kiedy to Landini skonstruował swój pierwszy silnik dwusuwowy. Na świecie ten rodzaj silnika nie był żadną nowością, jednak można śmiało powiedzieć, że Landini był włoskim prekursorem wykorzystania silnika dwusuwowego w maszynach rolniczych. Można powiedzieć, że od tej pory można datować sukces przedsiębiorstwa. Największy popyt na usługi firmy Landini odnotowano w latach 30. XX wieku, będąc tym samym największą włoską fabryką ciągników i zostawiając daleko w tyle włoskiego Fiata. Od 1994 roku firma Landini stanowi część koncernu Argo. Od tej pory można zaobserwować poprawę wizerunku firmy, która polegała na unowocześnieniu parku maszynowego, reorganizacji linii produkcyjnej, co było wynikiem zwiększonego zapotrzebowania na usługi firmy, a także na otwarciu kolejnych placówek Landini w innych krajach. W 1998 roku została wprowadzona także procedura kontroli jakości firmy, która jest utrzymana na równo wysokim poziomie do tej pory.

Landini R5000

Landini R5000

Obecnie popularny włoski koncern rolniczy nadal produkuje wysokiej klasy sprzęt rolniczy, a jego odbiorców można znaleźć na całym świecie. Od 2000 roku Landini posiada także prawa do marki McCormick oraz fabryki w Doncaster. Całkowitą ofertę marki Landini można znaleźć u partnerów firmy dostępnych na niemal całym globie.