Wśród najbardziej cenionych marek rolniczych na świecie nie brakuje również tych pochodzenia  niemieckiego, a jedną z nich jest marka Fendt. Firma ta, produkująca wysokiej klasy maszyny rolnicze pochwalić się może długoletnią obecnością na rynku oraz równie wysokim doświadczeniem i znajomością branży rolniczej, co jest niezwykle ważnym atutem w produkcji dobrych maszyn rolniczych.

Logo Fendt

Logo Fendt

Chociaż obecnie firma Fendt jest częścią koncernu AGCO Corporation, jednak od początku swojej działalności, czyli od 1937 roku przez długi czas prężnie funkcjonowała jako samodzielne przedsiębiorstwo. Założyciel firmy, Xaver Fendt już od wczesnej młodości wraz ze swoim bratem próbowali skonstruować ciągnik rolniczy, a ich cel był bardzo prosty- połączenie nowoczesnych rozwiązań i zarazem rentowności. Wszelkie starania w pełni się opłaciły, gdyż w rok po otwarciu firmy z taśm produkcyjnych zjechał tysięczny egzemplarz ciągnika F18.

Fendt 936 vario

Fendt 936 vario

Rewolucyjnym jak na ówczesne czasy rozwiązaniem było wyposażenie ciągnika w dwucylindrowy silnik, chłodnicę i 4biegową skrzynię biegów, co spowodowało o wzroście popularności firmy. Wielkim sukcesem była również produkcja modelu ciągnika Favorit 1, wyposażony w silnik o mocy 40 KM oraz regulowaną prędkość, dzięki wielobiegowej przekładni. Idąc za ciosem, przedsiębiorstwo wypuściło na rynek kolejny model, Favorit 2, poprzedni dodatkowo modyfikując. Do kultowych modeli ciągników marki Fendt należał również model 380 GTA, który dzięki nowatorskim rozwiązaniom, takim jak całkowicie odsłonięta kabina czy ulokowanie silnika pod kabiną, aby „widzieć wszystko i mieć nad wszystkim dozór”, dzięki któremu marka zyskała pozycję lidera na niemieckim rynku. W 1995 roku stworzono bardzo ważny model ciągnika, stworzonego nie tylko z myślą o rolnictwie, ale także o nieco bardziej uniwersalnym zastosowaniu.

Można  by jeszcze wymieniać kolejne modele wyprodukowane przez markę Fendt, które odniosły równie wysoką popularność, co ich poprzednicy, jednak świadczyć to będzie jedynie o wysokiej, niesłabnącej pozycji marki na międzynarodowym rynku rolniczym. W sukcesie tym nie przeszkadza marce należność do dużego koncernu, gdyż ciągniki marki Fendt znajdują obecnie równie dużo odbiorców, co wcześniej.