Logo Kubota

Logo Kubota

Zwrot kubota w języku japońskim oznacza nie mniej nie więcej jak dobrze uprawiane pole ryżowe. Tak się jednak złożyło, że takie samo nazwisko nosił Japończyk, Gonshiro Kubota, założyciel niewielkiej początkowo odlewni stali, która się przekształciła się do znanej na całym świecie firmy produkującej traktory i inne pojazdy użytkowe, stworzone na potrzeby rolnictwa.

Przedsiębiorstwo działające od 1890 roku specjalizowało się początkowo w produkcji instalacji nawadniających i rur stalowych. Jednak już w 1922 roku przedsiębiorstwo produkuje pierwszy naftowy silnik, za który osiem lat później otrzymuje wyróżnienie od Ministerstwa Przemysłu i Handlu. Ten pierwszy i nie jedyny sukces firmy wpłynął na umocnienie pozycji na rynku, natomiast dokładna przygoda z segmentem rolniczym rozpoczęła się w 1953 roku, kiedy to przedsiębiorstwo Kubota wyprodukowało pierwszą maszynę rolniczą, sygnowaną swoim logiem. W latach 60. XX wieku rozpoczęła się pełno wymiarowa produkcja ciągników japońskich marki. W ciągu następnych lat przedsiębiorstwo wprowadziło nowe modele ciągników rolniczych, równocześnie unowocześniając dotychczasowe egzemplarze. Sukces spowodowany dotychczasowymi modelami marki spowodował ekspansję na inne rynki, dzięki czemu ciągniki marki Kubota pojawiły się min. w Stanach Zjednoczonych czy później w Niemczech. Współpraca z amerykańskim rynkiem rolniczym zaowocowała kolejnym jak na owe czasy rozwiązaniem, jakim było wprowadzenie do ciągników napędu 4×4.

Kubota F3680

Kubota F3680

To wszystko sprawiło, że w 2002 roku liczba wyprodukowanych przez markę traktorów osiągnęła 20 milionów egzemplarzy, żeby z końcem 2009n roku przekroczyć 25 milionów sztuk. Wysoki popyt na produkty marki powoduje, że obecna produkcja ciągników nie spada poniżej 240 tysięcy sztuk rocznie, co stawia ją na zupełnie wysokim poziomie. Na tą chwilę działalność marki obejmuje nie tylko produkcję maszyn rolniczych, a także komunalnych, w tym ciągników, ale również maszyny budowlane, silniki do zabudowy, odlewy stalowe, rury i instalacje klimatyzacyjne. W Polsce usługi marki Kubota znane są od 2004 roku.