Zetor jest znanym w branży, czeskim producentem ciągników rolniczych. Historia tej popularnej czeskiej firmy jest dość długa, sięga bowiem 1946 roku, kiedy to powstał prototyp pierwszego ciągnika marki, czyli modelu Zetor 25.

Logo Zetor

Logo Zetor

Sama nazwa firmy powstała w równie ciekawy sposób, z połączenia pierwszej litery fabryki produkującej owy prototyp- Zbrojovka Brno i końcówki słowa traktor. Z powstałej w 1970 roku fabryce przez najbliższe 20 lat wyjechało 80 tysięcy ciągników, znanych pod marką Antar. Z racji pechowego położenia budynek fabryki został zrównany z ziemią w trakcie trwającej wówczas Wojny Perskiej, jednak to tylko zmobilizowało przedsiębiorstwo do znalezienia innego rozwiązania i od tej pory traktory firmy Zetor produkowane były na rynku norweskim. W 1993 roku sprzedaż produktów marki spadła, jednak wówczas z pomocą firmie przyszło konkurencyjne przedsiębiorstwo John Deere, poprawiające logistykę i marketing, tym samym poprawiając sprzedaż.

Zetor 25

Zetor 25

W 1995 roku w Polsce, a konkretnie w Kaliszu powstał rodzimy oddział firmy, znany jako Zetor Polska Sp. z o.o., która głównie importerem ciągników oraz innych maszyn rolniczych sygnowanych logiem marki Zetor. W 2002 roku firma przechodziła postępowanie upadłościowe, w wyniku czego słowacka firma HTC wykupiła 98% udziałów firmy. W wyniku spadku sprzedaży ciągników marki Zetor zmniejszyła się także ilość pracowników firmy. Jakie są główne zasługi marki Zetor, będącej obecnie częścią słowackiej HTC? Firmę wyróżnia przede wszystkim długa obecność na rynku w czasie różnych przemian i innowacji technicznych, w których firma była pionierem. Jako pierwsza wprowadziła wiele nowinek technicznych, takich jak jeden z pierwszych systemów hydraulicznych, znany jako Zetromatic, który wówczas był nowością, a także jako pierwsza firma na świecie wyprodukowała zintegrowaną kabinę zawieszoną na silentblockach.

Ta czeska firma może pochwalić się wieloma egzemplarzami ciągników wyprodukowanych poza granicami kraju, min. w Indiach, Birmie, Argentynie i innych krajach. Ciągniki marki do tej pory są nie tylko rozpoznawane, ale cenione w branży.